Przed tygodniem zakończyła się kontrola Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji jako beneficjenta niemal dziesięciomilionowej – liczonej w euro – dotacji z unijnego Funduszu Spójności. Kontrolę przeprowadzał ekspert z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, sprawdzał czy przygotowania do realizacji projektu “Zaopatrzenie w wodę i kanalizacja Bochni” przebiegają zgodnie z wymaganiami Funduszu Spójności i Komisji Europejskiej.
Kontrola dotyczyła przygotowania MPWiK pod względem organizacyjnym i finansowym. “Pod lupę” wzięto 48 procedur, dotyczących m. in. Organizacji i przeprowadzania przetargów, zawierania kontraktów, monitoringu i sprawozdawczości). Stan przygotowań oceniony został jako “warunkowo zadowalający”, bowiem zabrakło uzgodnionych załączników do umowy o dofinansowaniu projektu. MPWiK, a dokładnie powołana tam grupa “Jednostka Realizująca Projekt”, zobowiązała się do dokonania brakujących uzgodnień z NFOŚiGW do końca czerwca, jak wyjaśnia kierownik Jednostki Realizującej Projekt – Marek Knapiński – ów brak wyniknął z niespójnych i niejasnych decyzji Funduszu odnośnie jednego z kontraktów.
Trzy najważniejsze w projekcie osoby: wiceburmistrz Krzysztof Zięba – pełnomocnik ds. realizacji projektu (MAO), prezes MPWiK – zastępca pełnomocnika i kierownik JRP – Marek Knapiński zgodnie podkreślają, że przygotowania muszą przebiegać w sposób perfekcyjny, bowiem decyduje to o ostatecznym powodzeniu projektu. Wymagania wobec beneficjentów sa bardzo szczegółowo opisane i restrykcyjnie wymagane. Niewywiązanie się z całego zadania w terminie oznacza utratę całej kwoty dotacji.
Przygotowania w MPWiK ida więc “pełną parą”, w ciągu najbliższego miesiąca powinien zostać zatwierdzony harmonogram działań. Nie oznacza to niestety, że już w tym roku rozpoczną się prace ziemne. Jak ocenia burmistrz Wojciech Cholewa – symboliczne wbicie łopaty może nastąpić na początku przyszłego roku.
Pierwszym etapem realizacji projektu będzie modernizacja Zakładu Uzdatniania Wody. Znacznie zostanie podniesiona wydajność zakładu, poprawi się tez znacząco jakość wody pitnej, skorzystają z tego nie tylko mieszkańcy Bochni ale korzystający z bocheńskiego ujęcia mieszkańcy sąsiednich gmin: Bochni, Rzezawy i Drwinii, ogółem ponad 60 tysięcy osób otrzyma wodę o paramertach spełniających krajowe i unijne normy (obecnie ZUW dopuszczone jest do pracy warunkowo).
Drugi etap projektu do budowa nowej i modernizacja starej sieci kanalizacyjnej miasta. Budowa nowej sieci kanalizacyjnej obejmie tereny:
Bochnia Południe: os. Dołuszyce, os. Kurów, ul. Pagórek,
Bochnia Zachód: os. Chodenice, ul. Wąwóz, ul. Wodaciągowa, ul. Mjr. Bacy,
Bochnia Środkowa Północ: ul. Składowa, ul. 20 Stycznia – boczna,
Bochnia Północ: ul. Krzeczowska, ul. Hutnicza,
Bochnia Wschód: ul. Brzeska, ul. Łychów – boczna, ul. Konfederatów Barskich, ul. Mysliwska, ul. Murowianka.
Remont kanalizacji sanitarnej obejmie ciągi ulic: Oracka – Solna Góra – Św. Leonarda; Kazimierza Wielkiego – T. Kościuszki; Trudna – Ks. J. Poniatowskiego; Krakowska – J. Matejki.
Ogółem wybudowane zostanie 33,8 km sieci kanalizacyjnej (w tym odcinki przykanalików o łącznej długości 8,32 km) wraz z 13 pompowniami. Zostanie przeprowadzony remont na siedmiokilometrowym odcinku sieci kanalizacyjnej (w tym odcinki przykanalików o długości 2,35 km).