150 osób z Wyższej Szkoły Oficerskiej w Tel Avivie z różnych formacji wojskowych gościła wczoraj w Bochni. Wśród gości byli zarówno wysocy rangą oficerowie jak i studenci przygotowujący się do zdobycia stopnia oficerskiego. Pobyt w Bochni jest częścią tygodniowej wizyty w Polsce, która jest częścią zajęć szkoleniowych Szkoły Oficerskiej.
W Bochni cała grupa przeszła "Trasą Pamięci" po terenie dawnego getta żydowskiego. Wyruszyli z ulicy Trudnej, gdzie znajdowała się główna synagoga międzywojennej Bochni, na ul. Kraszewskiego, na której znajdowała się główna brama getta, do placu Gazaris, miejsca gdzie Niemcy zorganizowali warsztaty pracy dla ludności żydowskiej, dalej na ul. Bracką, gdzie umiejscowiony był główny plac apelowy, ul. Niecałą – tutaj pod numerem 13 mieściła się siedziba Rady Żydowskiej, policji Żydowskiej oraz więzienie, wzgórze przy ulicy Solna Góra boczna, gdzie we wrześniu 1943 roku Niemcy rozkazali spalić zwłoki osób zastrzelonych w getcie podczas jego likwidacji, ul. Św. Leonarda – tutaj mieścił się szpital dla mieszkańców getta, dalej ul. Galasa do dawnych koszar, które zajmowały teren pomiędzy ulicami Ks. J. Poniatowskiego, Wojska Polskiego oraz Św. Leonarda. Następnymi miejscami odwiedzonymi przez wojskowych były: cmentarz żydowski i cmentarz komunalny przy ul. Orackiej, wzgórze Uzbornia i dziedziniec Sądu Rejonowego.
Następnie pojechali do Baczkowa. W ramach wizyty w Polsce, izraelscy wojskowi odwiedzili już Treblinkę i Tarnów, z Bochni pojechali do Wieliczki i Krakowa, a przed nimi jeszcze wizyta w Obozie Zagłady w Oświęcimiu.
Opis trasy pamięci wraz z mapką.