Nazwa projektu: Bezpieczna przystań
Program: Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020
Priorytet: 9. Region spójny społecznie
Działanie: 9.2 Usługi społeczne i zdrowotne
Poddziałanie: 9.2.1 Usługi społeczne i zdrowotne w regionie
Źródło współfinansowania: Europejski Fundusz Społeczny
Wartość projektu: 410 000,00 zł
Kwota dofinansowania: 366 580,00 zł (89,41%)
Wkład własny: 43 420,00 zł (10,59%)
Jednostka realizująca: Miejskie Centrum Dzieci i Młodzieży „Ochronka” w Bochni
Okres realizacji projektu: 02.01.2018 r. – 31.12.2018 r.
Cel projektu: Rozszerzenie i uatrakcyjnienie oferty lokalnej placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży oraz stworzenie miejsc dla nowych odbiorców z obszarów zagrożonych defaworyzacją.
Zakres projektu: „Bezpieczna Przystań” to szereg zadań, zaplanowanych na cały rok, mających na celu wsparcie efektywności oddziaływań placówki wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży. W ramach projektu powstanie m.in. zielona siłownia w ogrodzie Ochronki przy ul. Sienkiewicza 2 , a godziny otwarcia placówki wydłużą się o tzw. strefę nastolatka, czyli czas na wieczorne spotkania i rozmowy z młodzieżą i ich rodzicami oraz interwencje w kryzysie. Uczestnicy projektu objęci zostaną kompleksową opieką specjalistów, udzielających pomocy w nauce z różnych przedmiotów, organizujących zajęcia rozwijające pasje i zainteresowania wychowanków, dbających o ich rozwój sportowy i wspierających w problemach okresu dojrzewania w ramach profilaktycznych zajęć w grupie i indywidualnych konsultacji psychologicznych, kierowanych także do rodziców.
Oddziaływania opiekuńczo-wychowawcze będą prowadzone również poza obrębem placówki, bo projekt przewiduje organizowanie czasu wolnego beneficjentów bezpośrednio w środowisku ich życia. Streetworkerzy, pracujący metodą podwórkową, pojawią się na osiedlach wskazanych w Gminnym Programie Rewitalizacji Miasta Bochnia jako tereny zagrożone wykluczeniem społecznym, czyli przy ulicy Na Buczków i Kaima, a ich celem będzie angażowanie młodych mieszkańców w pozytywne aktywności i motywowanie do stałego korzystania z bogatej oferty atrakcyjnych zajęć w placówce. Wszystkie zajęcia i formy wsparcia będą bezpłatne, a dla uczestników projektu z oddalonych od centrum miasta osiedli przewidziano darmowy dojazd do Ochronki.
Młodzi ludzie będą mieli również możliwość angażowania się w życie placówki i miasta poprzez włączanie się w prace samorządu i grupy liderów młodzieżowych, podejmując współodpowiedzialność za działania na rzecz swoich rówieśników, ale także społeczności lokalnej (pikniki, festyny, turnieje i wydarzenia o charakterze charytatywnym). Nagrodą za zaangażowanie w projekcie będą m.in. atrakcyjne warsztaty, wycieczki i obóz wakacyjny.
Stan realizacji: projekt w trakcie realizacji