Dzisiaj, w samo południe przedstawiciele trzech stron: Kopalni Soli, Uzdrowiska i Samorządu Miejskiego podpisali porozumienie, na mocy którego obiekty i teren wokół kopalni na ulicy Campi, zmienią swój charakter i przeznaczenie stając się nowoczesnym kompleksem rekreacyjno – leczniczo – edukacyjnym. Powstały kompleks, w połączeniu z już proponowaną przez Uzdrowisko ofertą leczniczo – rekreacyjną, wykreuje bocheńską kopalnię na jeden z bardziej nowoczesnych kompleksów przyrodoleczniczych.
Przebudowa kopalnianych obiektów na ulicy Campi to tylko jedno z szerokiego spektrum działań, jakie określa podpisane dziś porozumienie. Powołując się na bardziej ogólne zapisy, strony zobowiązują się do ścisłej współpracy celem wszechstronnego rozwoju Miasta Bochnia oraz Regionu Bocheńskiego z wykorzystaniem możliwości jakie stwarza istnienie tak unikalnego zabytku jakim jest Kopalnia Soli; możliwie najlepszej ochrony oraz udostępnienia dziedzictwa narodowego jakie stanowi Kopalnia Soli Bochnia; rozwoju różnorodnej działalności gospodarczej w mieście, w oparciu i z wykorzystaniem zasobów Kopalni oraz innych możliwości z tego wynikających.
Pierwszą wspólną realizacją tego Porozumienia będzie projekt "Rewitalizacja Pola Campi" czyli obszaru zawartego pomiędzy ulicami Campi, Za Szybem, Legionów Polskich, Górników. Strony skoncentrują swoje wysiłki, aby w sposób skoordynowany przeprowadzić rewitalizację tego obszaru, w szczególności poprzez:
wykonanie niezbędnych dróg dojazdowych i wewnętrznych oraz parkingów,
budowę hotelu apartamentowego dla kuracjuszy,
adaptację budynku starej warzelni na sale wielofunkcyjne,
budowę tężni solankowej,
renowację parowej maszyny wyciągowej z 1909 roku,
odtworzenie buczka (syreny) parowego jako symbolu miasta górniczego,
adaptację komina na wieżę widokową,
utworzenie trasy spacerowej (Sutoris – Campi)
oznakowanie jednolitymi tablicami wszystkich obiektów związanych z Kopalnią,
promocję miasta i zabytkowej Kopalni Soli oraz intensyfikację starań dotyczących wpisania jej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO..
Projekt zostanie wpisany do Lokalnego Programu Rewitalizacji przygotowywanego przez miasto, którego przyjęcie zaplanowano na wrześniowej sesji Rady Miejskiej w Bochni. Samorząd miejski opracowuje również dokumentację dotyczącą budowy drogi łączącej os. Niepodległości z ul. Karosek – stosowny wniosek o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ma zostać złożony do Urzędu Marszałkowskiego – co poprawić ma dojazd do kopalni soli. Z kolei kopalnia opracowuje wniosek o dofinansowanie wybranych zadań dotyczących rewitalizacji „Pola Campi” ze środków Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Poniżej prezentujemy kilka zdjęć stanu obecnego oraz koncepcji zagospodarowania "Pola Campi":