Bochnia to najstarsze miasto w Małopolsce, położone nad rzeką Rabą na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego, które otrzymało prawa miejskie na 4 lata przed samym Krakowem.
Stało się to za sprawą odkrycia tutaj soli kamiennej w 1248 roku. Kopalnia Soli Bochnia, będąca obecnie jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych regionu, jest najdłużej działającym nieprzerwanie zakładem wydobywczym w Europie. Nic więc dziwnego, że jest obiektem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. O tym, jak ważną rolę niegdyś pełniła bocheńska kopalnia świadczy fakt, że Żupy Krakowskie, do których należała również młodsza kopalnia w pobliskiej Wieliczce, za panowania króla Kazimierza Wielkiego, generowały 1/3 przychodów królewskiego skarbca.
Dzisiaj Kopalnia Soli Bochnia oferuje odwiedzającym kilka tras turystycznych oraz wiele atrakcji: ekspozycję multimedialną, przejazd podziemną kolejką, przeprawę łodziami, zajęcia edukacyjne, gry integracyjne, ślizg na 142 metrowej (!) zjeżdżalni, i inne, których w krótkiej informacji nie sposób wymienić. W bocheńskiej żupie można również spędzić noc na ogromnej sypialni, zorganizowanej w komorze Ważyn, która mieści między innymi dyskotekę i boisko sportowe.
Pobyt w komorze Ważyn – największym podziemnym pomieszczeniu w Europie wykonanym przez człowieka, to przede wszystkim możliwość przebywania w leczniczym mikroklimacie wyrobisk zabytkowej kopalni. Właściwości podziemnego aerozolu niwelują objawy alergii oraz korzystnie wpływają na poprawę stanu zdrowia osób z chorobami dróg oddechowych. Warto zobaczyć również znajdującą się na powierzchni zabytkową maszynę parową oraz zgromadzoną przy niej kolekcję minerałów.
Grupy zorganizowane mają możliwość odwiedzania Osady VI Oraczy, będącej rekonstrukcją średniowiecznej osady, znajdującą się w sąsiedztwie szybu Campi bocheńskiej kopalni. Znajduję się tutaj w pełni wyposażone chaty oracza, zielarki, powroźnika, garncarza, bednarza, tkaczki i piwowara oraz kuźnia.
SACRUM I PROFANUM
Współczesna Bochnia to nie tylko żywa historia budowana na soli.
Działa tutaj Muzeum Motyli „Arthropoda”, posiadające największą w Polsce stałą ekspozycję liczącą ponad 5 tysięcy okazów z Afryki Środkowej, Australii i wielu wysp odległej Oceanii, Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej, Europy, Azji i regionu Orientalnego. Miłośników sztuki na pewno zainteresuje galeria malarstwa polskiego, zgromadzona w Muzeum im. Stanisława Fischera. Mieści się ono w dawnym gmachu klasztoru oo. dominikanów, będącym jednym z najcenniejszych zabytków architektonicznych Bochni. Wśród 19 tys. eksponatów, zgromadzonych w działach: archeologicznym, artystycznym, etnograficznym, historycznym i przyrodniczym, znajdują się liczne pamiątki związane z osobą Jana Pawła II.
W sąsiedztwie średniowiecznego Rynku wznosi się majestatyczna Bazylika św. Mikołaja z cudownym obrazem Matki Boskiej Różańcowej. Znajduje się w niej również Kaplica św. Kingi – patronki górników solnych, nawiązująca do wystroju kościoła Mariackiego w Krakowie, zaprojektowana przez samego Jana Matejkę.
Bochnia urzeka ilością zieleni, a odwiedzający to górnicze miasto mają wiele okazji do aktywnego wypoczynku. Warto tu wspomnieć o Zabytkowych Plantach Salinarnych, Placu Turka i Rodzinnym Parku Uzbornia, oferujących kilka kilometrów ścieżek spacerowych, place zabaw, boiska sportowe i inne atrakcje. W letnie niedzielne popołudnia na Plantach Salinarnych można usłyszeć górniczą orkiestrę, koncertującą w Altanie. Wcinające się w samo miasto wzgórza z kompleksami leśnymi oraz bliskie sąsiedztwo Puszczy Niepołomickiej uzupełniają niepowtarzalny urok tego zielonego miasta.
Atrakcje turystyczne miasta łączy Bocheński Szlak Solny “Na świecie” im. Świętej Kingi – NaCl, prowadzący przez najważniejsze obiekty naziemne (istniejące, a także miejsca po obiektach nieistniejących), związane z wielowiekową historią bocheńskiej soli.
Bochnia, dzięki dobrze rozwiniętej bazie noclegowej, jest doskonałym miejscem wypadowym do eksploracji powiatu bocheńskiego, bogatego w zabytki architektury i przyrody.
Bochnia jest także dynamicznym ośrodkiem gospodarczym, który swój rozwój zawdzięcza przedsiębiorczości i wytrwałości mieszkańców. Śmiałe projekty, dążące do pełnego wykorzystania walorów geograficznych i potencjalnych możliwości, to wyraz konsekwentnie realizowanego programu, dzięki któremu Bochnia staje się nowoczesnym centrum turystyki i biznesu.
POZNAJ SMAK BOCHEŃSKIEJ SOLI
W wielu bocheńskich restauracjach i cukierniach można rozkoszować się daniami, których głównym składnikiem determinującym smak potraw jest sól wydobyta z miejscowej kopalni. Wśród nich jest pstrąg lub polędwica wołowa pieczone w soli, a na przekąskę „kanapka sztygara”. W pysznej bocheńskiej kuchni nie brakuje też lokalnych deserów, których wyjątkowy smak doceni każdy smakosz słodkości. Wśród nich są też słone lody!